Reference


Majitelé Zámku Nemilkov

Jsme majiteli malého zámku s poplužním dvorem v Nemilkově. Naše venkovské panství se západního Pošumaví se nachází v těsné blízkosti středověkého hradu Velhartice. Je to renesančně barokní stavba s kořeny v hlubokém středověku, která byla v minulém století značně poničena hospodařením státního statku a posléze zemědělského družstva. Již třetím rokem naše rodina usiluje o jeho znovuzrození a otevření široké veřejnosti jako místa vzdělání, odpočinku i zábavy. Jednou z prvních nejdůležitějších záchranných akcí byla obnova střechy. Díky firmě Michala Pořického se nám podařilo navrátit střeše zámku historickou podobu. Pracovníci firmy odvedli skvělou práci, i přes to, že to na dožilé a velice členěné střeše zámku, neměli vůbec jednoduché. Střecha dostala "staronový povrch" z ručně štípaných smrkových šindelů a dožilé krovy byly opraveny klasickou tesařskou technikou. Díky jejich perfektní a odborné práci jsme byli v jmenováni do soutěže na "Památku Plzeňského kraje 2018". Kluci od Michala naplňují nejen vše po odborné stránce, ale mají ještě něco navíc.... Stavějí srdcem


Michal Pořický - chtěl být truhlářem, vyučil se kuchařem a je šindelářem

Když se Michal Pořický v mládí rozhodoval kam na školu, lákala ho truhlařina. Nakonec vyhrál obor kuchař-číšník. Doteď je přesvědčen, že udělal správně. Na rozdíl od stolaře najde jako kuchař práci vždy a všude. Přesto dnes už sedmým rokem tento rodák z Šumavy vykonává časově náročné a dnes už ojedinělé povolání šindeláře. "Dřevařinu máme v rodině. Strejda má firmu, dědeček byl stolař a soustružník," říká.
Celý článek

Zdroj: Materialtimes.cz


Michal Pořický - Sedím na střejčku a strouhám

Michal Pořický z Hutiska-Solance vyměnil kuchyň za dílnu a práci se dřevem. Jeho štípané šindele zdobí s desítky střech.

Zdroj: Vsetínsko 5plus2


Srbská Kamenice
V roce 1989 se nám podařilo koupit krásnou roubenou chalupu. Když jsme jí pořizovali,netušili jsme, kolik práce bude ji dostat do dnešní podoby, ale zprvu většinu oprav jsme stíhali vlastními silami a silami příbuzných. Pak v roce 2000 jsme zadali již firmě celkovou rekonstrukci, abychom mohli roubenku užívat trvale.

Jedna z věcí, které jsme tehdy nezvládli byla střecha, z finančních důvodů jsme museli řešit krytinou Cembrit. Ta po 15 letech začala praskat a opadávat. Pokrývač, který se straral o opravy nám poradil,ať šetříme na novou střechu. Vzpomínali jsme na dobu, kdy jsme procházeli nově koupenou chalupu a na půdě obdivovali zbytky šindelové střechy překryté plechem. Po 25 letech jsme začali uvažovat o obnově původní krytiny. Protože je naše roubenka chráněnou kulturní památkou, kontaktovali jsme Národní památkový úřad a rozběhl se kolotoč jednání, která nakonec vedla k souhlasu s položením šindelové krytiny. Na internetu jsem hledal a po nějaké době se ustálil na šindeláři panu Pořickém z Hutiska-Solance. Po výběru firmy už se věci daly do pohybu. Dohodli jsme se na modřínovém šindeli jako na nejkvalitnějším materiálu a proto také finančně nejnáročnějším provedení a ve spolupráci s NPÚ dokoce sehnali i částečnou dotaci na obnovu kulturní památky od Ministerstva kultury. Na sklonku léta se vše rozběhlo. Čekal jsem postaršího řemeslníka, ale přijelo 5 mladíků v čele s "náčelníkem" a začal skutečný koncert! Práce jim šla přímo zázračně od ruky a během osmi dnů se vyloupla neskutečně krásná střecha jako koruna naší roubenky. Objednali jsme pěkné počasí, ale trochu jsme to přehnali, po příjezdu party šindelářů začala vedra kolem 32 st C, na střeše asi o dalších 10 více. Přehřátí museli řešit poléváním zahradní hadicí, ale dostat je ze střechy na krátký odpočinek bylo umění, večer končili až mezi sedmou a osmou hodinou, poslední den ve 21 hodin. Mimochodem, za 6 hodin po uzavření střechy začalo krásně pršet a tak jsme měli možnost se hned přesvědčit, že střecha je bezchybná. Po celou dobu jsme s partou pana Pořického byli maximálně spokojeni, všechny problémy se řešily ihned a velmi racionálně. Střecha je provedena v perfektní kvalitě a bezchybně. Bylo by krásné, kdyby stejně kvalitních a precizních řemeslníku bylo v naší zemi více. Ještě jednou celé partě a jmenovitě Michalu Pořickému děkujeme.
Manželé Miličovi


Obnova památek
S firmou Michala Pořického jsme začali spolupracovat v roce 2014 na obnově střechy Královského paláce na hradě Točníku. Po vzájemné spokojenosti naše spolupráce trvá doposud.
Václav Sýba, jednatel
LANOSTAV, s.r.o.



Piráti z Točníku I - když platchty dují a šindele lítají - (duben 2015)

Piráti z Točníku II - když vítr nefouká - (duben 2015)

Parta Hic z Paběnic - Koncert pro 1400 tašek a 6 nadšených (čas 2h:14min) - (duben 2018)

Třenčínský hrad - Reportáž z opravy Trenčínského hradu