Dřevní tér

Na ošetřování dřeva, dřevěného šindele jsme začali používat dřevní tér.

Rozhodli jsme ho i více propagovat pro jeho zřejmé výhody.

Ekologie: Jedná se o přírodní produkt. V koncentrované podobě je toxický pro dřevokazné houby a hmyz, ale dostane li se do půdy, je odbouratelný. Na rozdíl od nátěrů vyrobených z ropy.
V minulosti se používal k desinfekci ran a dodnes se přidává i do alkoholu. K čemuž se váže jedno rčení severských zemí. " Norové mohou plavat i když jsou opilí, protože dřevo nadnáší".

Podobnost: Dřevní tér je vyráběn pálením smolných oddenkových částí (nejlépe kořenů) borovice za nepřístupu vzduchu. Tedy je vyráběn ze dřeva a používá se k ochraně dřeva.

Ochrana: Ve Skandinávii je oblíben, jako nátěr již tisíce let, dodnes. Ochraňuje dřevo proti vodě, UV záření a je přírodně antiseptický.

Vůně: Jeho vůně je typická kouřová, osobně jsme si jí oblíbily na rozdíl od chemických nátěrů z kterých vám může být nevolno.

Způsob nátěru: Měl by být nanášen za teplého počasí, čím chladněji tím je na roztírání tužší. Podle toho jakou chcete mýt hustotu nátěru a jeho konečné zabarvení se ředí lněným olejem nebo terpentýnem. Poměry najdete v internetovém obchodě Cesta dřeva, kde tér můžete koupit.

Vedle pálení dřevěného uhlí byla výroba dehtu vedlejší činností uhlířů i u nás. Mohl být vyráběn jako vedlejší produkt výroby dřevěného uhlí, nebo ve výpalných jámách, později dehtářských pecích. Dehet se dodával do koželužen na impregnaci kůží a se smícháním s lojem se z něj stává kolomaz.

UKÁZKA VÝROBY DEHTU STAROU TECHNOLOGIÍ V DOVRE (NORSKO)


Dřevní tér možno koupit v internetovém obchodě Cesta dřeva